Ніж – неймовірно корисний інструмент. Недооцінювати його не варто. Хороший ніж допоможе і грибнику, і мисливцеві, і туристові; він знадобиться на дачі та в екскурсійній поїздці.
І найчастіше найкращий варіант — купити ніж складаний. І ось чому.
Переваги
Головний плюс складаного ножа – те, що він, власне, складається. У складеному вигляді інструмент набагато менший і компактніший, тому переносити його набагато зручніше. Легко закинути його в торбу або просто в кишеню.
Коли ніж складний, його лезо безпечне. Про нього не поріжеш. Ніжні не потрібні, хоча акуратний чохол і захистить від бруду та сміття ніжний механізм.
Сучасні складані ножі дуже зручні. Вони добре лежать у руці, і людина не втомлюється, навіть якщо орудує ними годинником.
Асортимент неймовірно широкий. Розміри довжина леза, тип механізму, марка сталі — параметрів купа, і підібрати потрібний варіант легко.
Різновиди
Liner Lock. Лезо фіксує лайнер — металева платівка. Щоб прибрати клинок, достатньо натиснути на неї. Надійний і простий механізм, у якому особливо нема чому ламатися.
Back Lock. Працює за рахунок фіксуючого шипа, що входить у паз. Щоб закрити ножа, потрібно натиснути на важіль на рукояті. Якщо паз погано потрапив у шип, виникає люфт, який сильно ушкоджує механізм.
Compression Lock. Фіксується за допомогою штифта та плоскої пружини. Коли лезо закривається, воно підвертається, розгортаючись не заточеною стороною. Плід зручний, якщо часто доводиться відкривати його наосліп: порізатися неможливо.
Button Lock. Лезо фіксується після натискання на кнопку збоку. Зручно, але кнопка чутлива до бруду та сміття, так що доведеться стежити за чистотою ножа особливо ретельно.
Axis Lock. Працює завдяки стрижню, який пересувається назад та вперед. Щоб скласти ніж, потрібно зрушити цей стрижень углиб рукояті. Його зручно використовувати як правою, так і лівою рукою.
Slip Joint. Ніж фіксується пружинкою, але через особливості конструкції фіксується погано. Такі інструменти не підходять, якщо потрібно робити щось із зусиллям: вони просто закриються.
Вибір
Вибираючи доладний ніж, потрібно відштовхуватися від його призначення. Побутові маленькі, туристичні досить великі, з товстішим лезом. Мисливські найнадійніші, з товстим лезом і абсолютним захистом від корозії. Для мисливців не підійдуть чутливі до забруднення механізми: у лісі ніж швидко вийде з ладу. Проте для побутового використання такі інструменти дуже зручні.
Бувають чисто механічні, напівавтоматичні (складаються вручну) та автоматичні ножі. Якщо потрібно регулярно виїжджати на зроду, краще брати механіку або напівавтоматику, в автоматичних занадто багато чутливих деталей.
Вибираючи ніж, варто придивитися до руків’я. Важливо, щоби вона добре лягала в руку. Виїмки під пальці та протиковзка рукоятка дозволять орудувати ножем довго і в будь-яких умовах.