Що краще на сьогодні — автономна чи промислова сонячна електростанція, перспективи зеленого тарифу в Україні, як перехід на Net Billing позначиться на інвестиційній привабливості об’єктів альтернативної енергетики
До 2019 року промислова сонячна електростанція (СЕС) для роботи із зеленим тарифом була дуже вигідним об’єктом інвестування. Завдяки фіксації ставки зеленого тарифу в євро, яка залишалася незмінною з моменту запуску СЕС в експлуатацію, її окупність становила близько 5-7 років залежно від потужності та класу обладнання, що використовувалось. Але вибухове зростання потужності промислових сонячних електростанцій мало і негативний ефект — бюджет України просто не справлявся з різким зростанням навантаження.
Промислова сонячна електростанція: нові реалії
Вже з 2019 року виникли великі проблеми із підключенням нових потужних промислових сонячних електростанцій. Йшлося про розподіл квот на аукціонах, але жодної конкретики так і не відбулося. І лише у 2023 році було прийнято поправки до закону про зелену енергетику, які внесли деяку ясність:
- Однозначно можна стверджувати, що зелений тариф у його колишньому вигляді — закінчився. Деякі його положення збережуть для приватних домовласників, але при цьому запроваджуються додаткові обмеження та посилиться перевірка наявності власного споживання.
- Розподіл квот для мережевих промислових сонячних електростанцій прописано так, що в майбутньому аукціони навряд чи приваблять інвесторів, умови стали значно гіршими, ніж було на етапі обговорення. Наприклад, якщо спочатку контракт на повний викуп електроенергії передбачалося підписувати на 20 років, то тепер цей термін скорочено до 12. Крім того, тепер результати аукціону фіксуватимуться у гривні.
- Поправки прописані так, щоб стимулювати сонячні електростанції автономного типу та розвивати розподілену генерацію. Наприклад, держава надаватиме гарантії походження — цей момент особливо важливий для експортерів української продукції до країн Євросоюзу. Істотно підвищивши частку зеленої електрики у процесі виробництва, можна уникнути значних податків за використання викопного палива.
- Для стимулювання розвитку розподіленої генерації як альтернатива зеленому тарифу вводиться система Net Billing. У активних користувачів держава викуповуватиме надлишки генерації промислових сонячних електростанцій, ціна фіксуватиметься на момент надходження електрики в мережу. Отримані кошти акумулюватимуться на спеціальному рахунку, з якого можна буде оплачувати спожиту електрику. При цьому плата за послуги передачі електроенергії також покладається на виробника.
- Сонячні електростанції автономного типу можуть отримати додаткову підтримку від держави, якщо встановлять системи накопичення та зберігання енергії — державними програмами буде передбачено пільгове кредитування таких об’єктів.
Попри те, що поправки до закону не вирішили всіх питань та проблем (треба дочекатись роз’яснень, як все буде працювати на практиці), можна сміливо констатувати — потужна промислова сонячна електростанція http://rayton.com.ua/ дуже втратила у привабливості як об’єкт інвестицій.